Oddział dziecięco-młodzieżowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku z ponad 40 miejscami jest największą tego typu jednostką psychiatryczną na terenie województwa pomorskiego dla najmłodszych pacjentów oraz jedyną dla aglomeracji trójmiejskiej. W ramach funkcjonowania oddziału diagnozujemy i leczymy dzieci, a także młodzież z zaburzeniami psychicznymi. Poza głównym wsparciem lekarzy psychiatrów ze specjalizacją leczenia dzieci i młodzieży do dyspozycji naszych pacjentów, a także ich rodzin oraz najbliższych osób są również psychiatrzy ogólni oraz specjaliści z zakresu psychologii, a także psychoterapii, w tym również rodzinnej.
Ponadto w trakcie hospitalizacji pacjenci oddziału mogą kontynuować naukę w zakresie szkoły podstawowej. W czasie wolnym korzystają z terapii zajęciowej, takich jak: psychorysunek, zajęcia edukacyjne dotyczące promocji zdrowia, psychogimnastyka, wizualizacja bajek i muzyki, bajkoterapia, zajęcia integracyjne, zajęcia relaksacyjne, plastyczne a także dogoterapia.
Pacjenci biorą również udział w specjalnych spotkania społeczności oddziału podczas których uczą się reguł demokracji, codziennych obowiązków, funkcjonowania w grupie oraz prawidłowej komunikacji – nasi najmłodsi pacjenci mówią i zostają wysłuchani. Jednak aktywizacja grupy nie ogranicza się wyłącznie do psychoterapii grupowej czy spotkań społeczności. Są to również wspólne posiłki, wspólnie spędzany czas pomiędzy zajęciami czy wzajemne angażowanie się w sprawy oddziału.
- Niepokojące objawy u dzieci i młodzieży, które należy poddać diagnostyce psychiatrycznej:
- - dziecko cierpi na zaburzenia psychotyczne,
- - jest nadruchliwe i ma trudności z koncentracją uwagi,
- - przez dłuższy okres czasu bywa smutne i apatyczne, cierpi np. na moczenie nocne, tiki lub inne zaburzenia emocjonalne,
- - ma niepokojące zwyczaje żywieniowe, cierpi na zaburzenia odżywiania jak anoreksja czy bulimia – odczuwa wzmożony i nieuzasadniony lęk.
Najczęściej leczone są dzieci z zaburzeniami psychotycznymi, nerwicowymi, depresyjnymi, zaburzeniami odżywiania, z problemem moczenia nocnego, tikami, ADHD oraz zaburzeniami zachowania i emocji.
Dzieci - budynek 21 B
Liczba miejsc: 18
Kontakt: sekretariat tel.58 524 76 67 / dyżurka tel.58 524 76 70
Młodzież - budynek 21A
Liczba miejsc: 24
Kontakt: sekretariat tel.58 524 76 19 / dyżurka tel.58 524 76 59
Kadra kierownicza:
Kierownik oddziału: dr n. med. Izabela Łucka psecjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży
Pielęgniarka oddziałowa: lic. piel. Iwona Dyc, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
Zastępca pielęgniarki oddziałowej: mgr piel. Mariola Zatorska, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego