Dział Statystyki i Dokumentacji Medycznej Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku to kilkuosobowy zespół doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów do zadań, którego należą:
- Prowadzenie księgi głównej i innych ksiąg związanych z pobytem pacjenta w szpitalu,
- Rejestrowanie zapisów pacjentów w systemie elektronicznym (przyjęcia i odmowy),
- Terminowe rozliczanie wykonanych usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia,
- Wystawianie rachunków za udzielone świadczenia w okresie sprawozdawczym,
- Przygotowanie sprawozdań dotyczących kolejki oczekujących,
- Weryfikacja statusu ubezpieczeniowego pacjentów, podejmowanie działań w celu jego ustalenia,
- Przygotowanie, prowadzenie, kompletowanie, archiwizowanie dokumentacji medycznej ze wszystkich komórek organizacyjnych Szpitala,
- Wypożyczanie, historii choroby na potrzeby oddziałów Szpitala, organów uprawnionych- stały monitoring zwrotów,
- Przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej oraz wydawanie sporządzonej kserokopii dokumentacji medycznej zarówno pacjentom, jak i organom uprawnionym,
- Prowadzenie korespondencji,
- Sporządzanie zestawień, analiz i opracowań statystycznych z działalności Szpitala,
- Sporządzanie sprawozdań do: Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, GUS, MZ, Departamentu Zdrowia, Działu Księgowości (comiesięczne), i inni,
- Monitorowanie komunikatów zwrotnych z wymiany danych z POW NFZ, podejmowanie działań korygujących,
- Wystawianie rachunków za udzielone świadczenia w okresie sprawozdawczym,
- Stała współpraca z komórkami Szpitala.
Skład kadry:
- Alicja Peplinska – Kierownik Działu Statystyki i Dokumentacji Medycznej
- Agnieszka Bratke – Z-ca Kierownika działu Statystyki i Dokumentacji Medycznej/starszy statystyk medyczny
- Irena Wójcicka - starszy statystyk medyczny
- Magdalena Frątczak – statystyk medyczny
- Małgorzata Wołodźko – statystyk medyczny archiwista
- Renata Kuchta – statystyk medyczny
Więcej informacji można uzyskać pod numerem:
/58/ 52-47-585, -605
Udostępnianie dokumentacji medycznej
Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej przez osoby prywatne może zostać złożony w formie: pisemnej, e-mail, lub telefonicznie. W przypadku instytucji uprawnionych do otrzymania kopii dokumentacji medycznej wnioskiem jest wówczas pismo skierowane do szpital.
Poniższe punkty objaśniające procedurę udostępnienia oraz koszt zawiera procedura PP4 z dnia 10.05.2019 r. co zostało uregulowane Zarządzeniem nr 14 /2019 Dyrektora WSP
5. Udostępnianie dokumentacji medycznej do wglądu:
5.1. Dokumentacja medyczna udostępniana jest do wglądu wraz z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym osobom i podmiotom możliwości sporządzania notatek lub zdjęć.
5.2. Dokumentacja medyczna pacjenta przebywającego aktualnie w Szpitalu jest udostępniana do wglądu w oddziale, w którym przebywa – przez osobę kierującą oddziałem lub lekarza prowadzącego, a w wyjątkowych sytuacjach przez lekarza dyżurnego.
Wgląd do dokumentacji odbywa się w obecności upoważnionego pracownika oddziału w warunkach zapewniających dochowanie zasad prywatności.
W oddziałach Szpitala dokumentacja do wglądu jest udostępniana w dni powszednie od 09.00 do 14.00. W wyjątkowych sytuacjach, po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą kierującą oddziałem, dokumentacja do wglądu może być udostępniona poza godzinami wymienionymi wyżej. Wgląd do dokumentacji odbywa się bez udziału innych pacjentów, z zachowaniem zasad prywatności.
5.3. Dokumentacja medyczna archiwalna udostępniana jest do wglądu w Dziale Statystyki i Dokumentacji Medyczne w dni powszednie, w godz. 8.30-13.
Wgląd do dokumentacji odbywa się w obecności pracownika Działu Statystyki i Dokumentacji Medycznej Szpitala w warunkach zapewniających dochowanie zasad prywatności, po wcześniejszym złożeniu wniosku i ustaleniu terminu.
5.4. Dokumentacja medyczna pacjentów Poradni Zdrowia Psychicznego, udostępniana jest do wglądu w godzinach pracy Poradni w dni powszednie od 09.00 do 14.00.
5.5. Dokumentacja medyczna udostępniana jest bez zbędnej zwłoki, zgodnie z Załącznikiem nr 2 i 3 do niniejszej Procedury. W razie braku możliwości niezwłocznego udostępnienia dokumentacji medycznej z przyczyn niezależnych od szpitala, upoważniony pracownik Działu Statystyki i Dokumentacji Medycznej niezwłocznie informuje na piśmie wnioskodawcę o przyczynie opóźnienia, wskazując jednocześnie termin załatwienia wniosku.
KOSZT
Od 4 maja 2019 roku udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu jest bezpłatne. Dotyczy to jednak tylko dokumentów udostępnianych pacjentowi po raz pierwszy.
Numery kontaktowe: (58) 52-47-605, -506, -585.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.