Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dzisiejszej nocy naszego doktora Zbigniewa Bystrzanowskiego, wieloletniego dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku i ordynatora Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych. Był osobą znaną i cenioną nie tylko w środowisku psychiatrycznym, ale też autorytetem dla wielu innych ludzi zarówno jego pacjentów, wychowanków, jak i wszystkich tych, którym na sercu leżało dobro drugiego człowieka. Był "ojcem" i mentorem kilku pokoleń psychiatrów, kopalnią wiedzy o historii szpitala na gdańskim Srebrzysku, nieocenionym specjalistą, a przede wszystkim przyjacielem wielu z nas.

Doktor pozostał ze Szpitalem i Pacjentami do samego końca, niestety przegrał nierówną walkę z chorobą, choć i w trakcie niej, tak jak w swojej codziennej pracy nie poddawał się dopóki była nadzieja. Dyrekcja Szpitala składa wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim.

"Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los...

Śmierć jednak nie jest kresem naszego istnienia, a pamięć o tym czego dokonaliśmy

trwa znacznie dłużej niż nasze życie."

Spoczywaj w pokoju i do zobaczenia Zbyszku.